Як організувати активність дітей під на прогулянці під час карантинних заходів, спричинених COVID-19 (пам'ятка для вихователя)





  • Дотримуйтесь дистанції між дітьми під час виходу на прогулянку та поверненню з неї. Застосовуйте переміщення дітей колоною, а не парами.
  • Вчіть дітей дотримуватися дистанції за допомогою витягнутих прямих рук вперед, у сторони.
  • Організовуйте активності дітей виключно на своєму майданчику.
  • Організовуйте рухливі ігри, які не передбачають триматися за руки один з одним.
  • Виключіть командні та естафетні ігри.
  • Атрибути для ігор, які при необхідності використовували під час гри, ретельно обробляйте після прогулянки  мильно-содовим розчином.
  • Виключіть ігри з піском.
  • Використовуйте для фізичних активностей тільки ті атрибути, які можна ретельно обробити.
  • Для художньо-продуктивної  діяльності на вулиці використовуйте олівці індивідуально для кожної дитини (персональні набори) та забезпечте у павільйоні дистанцію між дітьми, які малюють.
  • Забезпечте дистанцію між дітьми під час читання їм художніх творів. Найкраще їх розмістити на травичці, використавши пледи/покривала/каремати.
  • Використовуйте різноманітні мітки (крейдою у  павільйоні, паличкою на піску) для організації ігор. Так дітям легше дотримуватися дистанції на майданчику  підчас ігор та виконання вправ.
  • Завжди тримайте дітей у полі зору! Не допускайте контактів дітей з дітьми інших груп.
Граємо з дистанцією. – Новотроїцький ясла-садок №1 «Дзвіночок»




Як підготувати відеозаняття (поради від журналу "Вихователь-методист дошкільного закладу"





Віддалену взаємодію з дітьми педагоги вибудовують по-різному: пропонують завдання для дітей батькам, проводять заняття онлайн, організовують фотоконкурси тощо. Серед дистанційних форм роботи з дітьми і відеозаписи занять, які дошкільники разом із батьками мають змогу переглянути в будь-який зручний час. Проте постає запитання: як підготувати якісне та цікаве відеозаняття?

Оцініть власні технічні можливості

На якість зйомки заняття впливають не лише характеристики камери, а й навички конкретного педагога. Звичайно, ви можете зняти просте відео за допомогою смартфону та надіслати його необробленим. Однак ліпше скористайтеся додатками чи програмами, які допоможуть удосконалити його, бо дають змогу:
·        монтувати й обрізати відео;
·        накладати звук і текст;
·        стискати відео великого розміру до оптимального для передачі;
·        додавати частину мультфільму чи музичного кліпу.

Якщо до власного відео ви додаєте частину мультфільму чи музичного кліпу, обов’язково надавайте окреме посилання на першоджерело, щоб не порушувати авторські права.
До технічної підготовки належить також уміння зафіксувати камеру на відстані так, щоб глядач добре бачив дрібні деталі. Тож аби створити якісне відеозаняття, перш за все опануйте ці навички.

Облаштуйте місце для зйомки

Окрім педагога, дошкільники також постійно бачать задній фон. Тому оберіть гарне місце для зйомки. Перевірте, щоб не було зайвих предметів і звуків, які можуть відволікати глядачів. Подбайте також про порядок у кадрі: викладайте лише необхідні матеріали, вчасно прибирайте їх і кладіть на місце. Діти легко та без спеціальних зусиль засвоюватимуть навички самоорганізації, які ви продемонструєте.
Періодично змінюйте фон і свій образ. Перетворіться на героя казки чи мультфільму. Це допоможе підтримувати стійку увагу та цікавість дітей до чергового заняття. Але не перевтілюйтеся під час перших трьох-чотирьох зустрічей, адже це період адаптації до спілкування з вами онлайн і дітям вкрай необхідна сталість.

Продумайте зміст

Як і традиційні, відеозаняття мають бути навчально-розважальними. Коли плануєте їх зміст, використовуйте тематичний підхід і враховуйте програмові вимоги для певного віку. Намагайтеся охопити усі розділи навчальної програми. Види активностей для відеозанять ті самі, що й у групі: мовлення, слухання, сприймання зором, маніпулювання, рух тощо. Намагайтеся щоб активності, до яких ви спонукаєте дітей, були різноманітними. Адже структура занять може бути різною залежно від віку дітей та змісту.

Тривалість заняття залежить від віку дитини та гігієнічних вимог. Лікарі рекомендують обмежити комунікацію з девайсами дитини віком 3—5 років у межах 15 хв на добу. Дітям 6—7 років можна розширити доступ до екранів до 20—25 хв. Тож зважайте, що перегляд відеозапису заняття є частиною визначеного часу.
Під час занять застосовуйте як нові, так і вже відомі ігри та ігрові вправи. Якщо це нова гра, то приділіть увагу поясненню правил. Якщо відома — нагадайте важливі моменти, а також опирайтеся на досвід попередніх зустрічей. Так ви спонукатимете дітей іще раз переглянути минулі відео. Розробіть варіанти виконання вправ дітьми як наодинці, так і разом з дорослими.
Щоб дошкільникам було цікавіше, об’єднайте сюжети зустрічей у серіал за допомогою одного героя, предмета чи ритуалу.

Підготуйте матеріали

Аби зацікавити дітей, а головне — залучити їх до активної діяльності, вам обов’язково знадобляться як демонстраційні, так і роздаткові матеріали. Тому подбайте про них заздалегідь.
Із демонстраційними матеріалами все більш-менш зрозуміло. Розмір обирайте такий, щоб не губився в кадрі, а зміст — відповідав віку дітей. Уникайте картинок із глянцевою поверхнею чи заламінованих, бо вони відсвічують.
Натомість роздаткові матеріали потребують особливої уваги. Адже на початку зустрічі в кожної дитини все необхідне має бути під рукою. Для цього перелік необхідних матеріалів повідомте батькам заздалегідь або озвучте на початку зустрічі та запропонуйте натиснути «паузу» для підготовки. Або повідомте в кінці заняття, що знадобиться для роботи на наступній зустрічі. Цей варіант найліпше підходить для занять-серіалів. Якщо змістом заняття передбачена участь дорослих, також зверніть на це їхню увагу на початку заняття.

Тримайте зворотний зв’язок

Мовлення педагога — його найважливіший інструмент у роботі. Вихователь має вміло використовувати синоніми, антоніми, літературні та народні вислови, фразеологічні звороти тощо. Аби потренувати свою вправність, використайте 70 способів сказати дитині «Молодець!». Словник вихователя має бути багатий і точний. Спілкуючись із дітьми онлайн, постійно вводьте нові слова та періодично їх повторюйте.
Обов’язково починайте кожну зустріч із прозового або віршованого привітання. Закінчуйте її прощанням, у якому можете анонсувати наступне заняття.
Пам’ятайте про вікові можливості дітей. Спілкуйтесь із молодшими дошкільниками короткими та простими за структурою фразами. Вживайте слова з конкретним змістом, дещо уповільнений темп та емоційну мову. Із дітьми 5—6 років говоріть складними реченнями, бо вони вже починають розуміти причини нескладних явищ.Якщо ви використаєте індивідуальну форму звернення до конкретної дитини, її увага гарантована. Тому уникайте звернень на загал. На кожній зустрічі звертайтеся до кількох дітей, доки не назвете кожного.
Зверніть особливу увагу на запитання до дітей. Це один із засобів активізації словника дитини та розвитку мислення. Із дітьми середнього та старшого дошкільного віку уникайте запитань, які потребують однослівної відповіді на основі повторення. Надавайте перевагу проблемним запитанням, а також стимулюйте дітей формувати власні міркування. Після кожного запитання робіть паузу, даючи дитині час обміркувати відповідь. В умовах дистанційних занять це 3—4 секунди. Пропонуйте відповідати вголос, а відтак підсумовуйте відповіді, як на звичайному занятті, фразами «Ви правильно здогадалися, це …», «Авжеж, тому що…», «Дійсно. Для того щоб…» тощо.
Після того як ви створили відео, запросіть «фокус-групу» переглянути його. Наприклад, надішліть матеріал колезі з проханням висловити свої коментарі та враження. Але ліпше, щоб оцінювали заняття не лише дорослі, а й дитина або кілька дітей приблизно того ж віку, що й ваші вихованці. Так ви побачите включеність, реакцію та зацікавленість потенційного глядача. 
Успіхів!

Консультацію надала 
Наталія КУЧЕРЯВА, 
вихователь-методист 
ТОВ «ДНЗ «Академія щастя «Ліпкідз»,
 Київ

Про траєкторію руху та розвитку професійної компетентності педагога

  Чи потрібно кожному з нас самовдосконалюватись та розвиватися професійно?  Ми часто чуємо поняття: професійний розвиток, траєкторія профес...