Здоровий випускник дитсадка– успішний школярик

  Охорона і зміцнення здоров'я малят - один з найважливіших аспектів забезпечення сприятливої екології дитинства, яка дає змогу реалізувати всі інші завдання дошкільної освіти, зокрема підготовку до школи.

     На жаль, чим старші діти, тим менше дорослі дбають про їхнє здоров'я і тим більше переймаються їхньою розумовою підготовкою. Вони забувають, що успішність майбутнього навчання залежить, насамперед, від фізичної загартованості, витривалості і працездатності малого школяра, його спроможності подолати стрес, а також від його загальної життєрадісності й інтересу до пізнання. Будь-які порушення фізичних чи психічних функцій дитини стоять на заваді підвищенню вимог до неї, зміні її життя, опануванню нових знань і навичок. Дитині важко зосереджуватися, довільні процеси в неї розвиваються повільно, і вимоги вчителя виявляються непосильними. Це призводить до нових стресів і погіршення здоров'я.

     На жаль, сьогодні лише 2-5% випускників дошкільних закладів можуть бути визнані здоровими, 53-68% - мають різні функціональні відхилення, 30-42% - хронічні захворювання. Прояви соціально-психологічної дезадаптації спостерігаються у 54% вихованців міських та 72% - сільських дитсадків. Помічено, що важче адаптуються хлопчики. Також виявлено досить багато малюків з високим рівнем тривожності, особливо серед хлопчиків (23%). Швидкий темп життя, напруженість у суспільстві, недостатність уваги батьків призводять до поступового погіршення цих показників.


    Встановлено, що збереження необхідного для шкільного навчання високого рівня розумової працездатності та віддалення розвитку стомлюваності  у дітей 5-6 років пов'язане з належним функціонуванням кардіореспіраторної та вегетативної нервової системи, станом опорно-рухового апарату та розвитком дрібної моторики, що й визначає основні завдання фізичної підготовки дітей до школи.
Причини порушень здоров'я

- низький рівень рухової активності дітей;
- діти вкладаються спати пізно;
- діти не хочуть займатися фізкультурою;
- мають порушення постави.

    Висновок однозначний: слід активно залучати дітей до фізичної діяльності, спортивних ігор і вправ й не нехтувати вправами на розвиток дрібної моторики, оскільки першим показником готовності дітей до школи є рівень їхнього фізичного здоров'я; другим - розумова працездатність.

    Батькам, які прагнуть якомога раніше віддати малюка до школи, треба знати, що показник розумової працездатності й перемикання уваги у шестирічних  випускників значно нижчий, ніж у семирічних. Отже, робота дорослих має бути націлена на підтримання в дитини бадьорого, життєрадісного настрою, профілактику проявів негативних емоцій і нервових зривів, удосконалення всіх функцій організму, гармонійний фізичний розвиток, на стимулювання інтересу до рухової діяльності, формування фізичної культури, потреби у здоровому способі життя, позитивних морально-вольових якостей. Тільки за таких умов освітній процес буде сприятливий для фізичного і психічного здоров'я дітей і вони швидше адаптуються до навчання в школі.       


ДОСТАТНЯ РУХОВА АКТИВНІСТЬ — ВАЖЛИВА СКЛАДОВА ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ

Загальновідомо, що фізичний розвиток пріоритетний у дошкільному дитинстві, оскільки є підґрунтям для інших напрямів розвитку.
         В основі потужного впливу рухової активності на розвиток дитини лежать глибинні фізіологічні закони.  У людини існує вроджена потреба у руховій активності, відчутті радості від руху.
       
  Вчені дійшли висновку, що м'язова і особливо нервова система є біологічними акумуляторами енергії. Резервні сили організму мобілізуються нервовою системою у небезпечну мить.  Під час високої рухової активності нівелюється або послаблюється дія екстремальних подразників і патологічних чинників. Охоронне збудження викликає такий  ефект, який підвищує опірність організму до шкідливих впливів будь-якого походження — від нервових потрясінь до імунно-біологічних реакцій і стресів різного походження.

         Таким чином, рухова діяльність дітей дає вагомий загальнооздоровчий ефект, що й визначає необхідність активізації їхнього  рухового режиму.
         Загальний руховий режим ми розуміємо як сукупність педагогічно організованої та самостійної рухової діяльності дітей протягом дня (вдома і в дитячому садку), що складається з основних рухів. Зрозуміло: що більше і різноманітніше дитина буде рухатися в приміщенні й надворі, то здоровішою вона буде. Рухову активність дітей слід рівномірно розподіляти протягом дня, що забезпечить постійне підвищення охоронного збудження в корі головного мозку і не дасть можливості негативним чинникам порушити процеси життєдіяльності організму дитини.


         Вченими доведено, що у ранньому та дошкільному дитинстві повноцінно формуються нейронні структури головного мозку. А для цього  малюк повинен  багато і різноманітно рухатися, поступово удосконалюючи рухи до більш складних у координаційному плані. Саме рухи є основним стимулятором дозрівання черепно-мозкових структур і формування необхідних для повноцінного розвитку дитини нейронних взаємозв’язків. Повноцінна рухова активність дитини стимулює її мовленнєвий розвиток, що веде до розгортання пізнавальних процесів, розкриття вищих психічних функцій, центри реалізації яких зосереджені в лівій лобовій частині кори головного мозку. Таким чином, фізичний розвиток дошкільнят безпосередньо стимулює їхній психічний , мовленнєвий та розумовий розвиток.
Проведення фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми вдома
Пам'ятка для батьків
Шановні батьки, піклуючись про фізичний розвиток, оздоровлення та загартовування Вашої дитини вдома користуйтеся низкою наданих порад.
•        Привчайте дитину до дотриманим вдома режиму дня, санітарно-гігієнічних та культурно-гігієнічних вимог.
•        Виконуйте щоденно разом з дитиною ранкову гімнастику, проводьте загартувальні процедури, виходьте на прогулянку.
•        Облаштуйте в квартирі спортивний куточок
•        Розвивайте в дитини вміння виконувати вправи з основних рухів — вправляйте в ходьбі, бігу, стрибках, повзанні, лазінні, утриманні рівноваги, виконанні вправ із м'ячем.
•        Грайте разом з дитиною в рухливі та спортивні ігри, які сприяють розвитку гнучкості, швидкості, спритності, зокрема на свіжому повітрі.
•        Організовуйте у вихідні дні пішохідні прогулянки, туристичні походи.
•        Катайтеся разом з дитиною на санчатах, ковзанах, лижах, велосипедах, роликах. грайте в бадмінтон, теніс, футбол, баскетбол, хокей, в ігри з м'ячем, стрибайте через скакалку тощо.

•        Плавайте та грайте разам на воді в теплу пору року, а також привчайте дитину приймати літній душ — це сприяє загартовуванню організму та зміцненню нервової системи.
•        Піклуйтеся про забезпечення дитячого організму необхідними вітамінами, зокрема у весняну пору року. Вводьте до щоденного раціону дітей сезонні овочі та фрукти.
• Беріть участь разом з дитиною у святах, розвагах, Днях здоров'я, які проводять у дитячому садку.
•        Відвідуйте батьківські збори, конференції, лекції з питань фізичного виховання дітей, організовані педагогами дошкільного навчального закладу. Дотримуйтеся наданих під час цих заходів рекомендацій.

Інтеграція суспільного та родинного виховання

Під суспільним (соціальним) вихованням розуміють виховання, яке спрямоване на забезпечення гармонії суспільних і особистих інтересів, балансу між відповідальністю суспільства перед особистістю і особистості перед суспільством шляхом безпосередніх людських відносин, а також за допомогою спеціально створених для цієї мети суспільних інститутів (благодійних фондів, дитячих садків, шкіл, товариств, асоціацій тощо).
         Нагальною наразі є проблема педагогічної взаємодії та навчального закладу, який відвідує дитина. Участь батьків у педагогічному процесі допомагає вирішити одразу кілька важливих завдань: розширюється коло партнерів та однодумців щодо виховання , діти побачать своїх маму і тата  серед своїх друзів і зможуть ще раз з гордістю сказати: « Мій тато – найкращий».
          Важливо, щоб батьки були зацікавлені в такій співдружності й розглядали дошкільний заклад не як « камеру схову для дітей», а як соціокультурну установу, у якій розвиваються, навчаються,  виховуються діти …і дорослі.
         «Сім'я - перше джерело, з якого починається велика ріка почуттів і переконань».

В. О. Сухомлинський
         Часто, народжуючи дитину, батьки покладають на неїособливі надії і намагаються так «зрежисеревати» життя дитини, що вона стає заручником амбіцій дорослих.  така дитина має відповідати найвищим стандартам: читати з 1,5 року, вільно говорити англійською з 2 років , крутити фуете у 3 роки, бути скрізь і всюди першою. Деколи батьки страждають від невиправданих очікувань, а дитина перетворюється на невротика із заниженою самооцінкою. 
          Ось ще одна риса, притаманна сучасним батькам: деколи динина використовується, як «реклама» сімейного достатку – найдорожчі речі, іграшки , гаджети. А сама дитина залишається самотньою. Така модель формує у дитини почуття покинутості.
          Деколи батькам бракує часу на власну дитину: вони постійно зайняті роботою, кар’єрою, громадськими справами, питаннями світового масштабу. А для дитини, яку, власне, самі запросили у цей світ знаходяться замінники: комп’ютерні ігри, аудіо казки, не заперечуючи при цьому своєї любові і турботи про дитину.
БАТЬКИ, дозвольте прожити дитині своє дитинство сповна.

         Завдання родини – зростити дитину щасливою родиною. Завдання дитячого садка , як суспільного інституту, –  толерантно підказати батькам як зробити це цікаво, багатогранно, гідно.  Цілеспрямовано не вказуємо на правильність виховання. «Правильне виховання» у кожного своє. У кожної родини своя правда, свої традиції, своя самобутність.
         Завдання дитячого садка – не перетворити батьків на вимогливих учителів, які мають удома продовжувати навчальний процес, а зробити домівку місцем затишку, творчості, радості, відчуття комфорту й захищеності.  Ми прагнемо підказати родині як цікаво та спільно провести час із своєю дитиною. Для цього організовуємо спільні виставки дітей та батьків з  малюнками чи  виробами .  
          Особливо цінними для нас є участь батьків у навчально-виховному процесі – допомога в організації дозвілля,   виступ на святковому ранку, проведення майстер-класу, участь у спортивних змаганнях…  Різних форм існує безліч, потрібне лише ваше бажання, розуміння, активність.

         Оточення дитини щасливою родиною та  суспільним інститутом – дитячим садком сприяють формуванню соціального, фізичного й морального здоров’я дітей. 

Про траєкторію руху та розвитку професійної компетентності педагога

  Чи потрібно кожному з нас самовдосконалюватись та розвиватися професійно?  Ми часто чуємо поняття: професійний розвиток, траєкторія профес...