Ручна (художня) праця в дитячому садку: коли та як?

         Під час бесіди про організацію ручної праці з вихователем, який має недостатньо досвіду, почула, що під час підготовки до такого виду діяльності вона напередодні запитала більш кваліфікованих та з величезним професійним багажем колег, так сказати – наставників. Вони коротко відповіли, що це щось вирізати з паперу. Оце так! Хіба ж це тільки папір? Хіба ж це тільки ножиці?

А коли я зробила спостереження за організацією художньої праці, то вияснила, що навіть досвідчені вихователі обмежуються розфарбовуванням якогось силуету та вирізанням його. Вихователі, залиште такий елементарний вид діяльності для самостійної художньої діяльності (СХД). Такі заготовки (розмальовки), а також ножиці  постійно мають розміщуватись у осередках самостійної художньої діяльності.  

 Ось тут треба розставити всі крапки над «і».

Ручна (художня) праця організовується у другу половину дня, після денного сну. Для ручної(художньої) праці не потрібно створювати перспективного плану на цілий рік, але завжди потрібно відчувати, що сьогодні буде цікаво і потрібно дітям: гарбуз із паперових смужок, гаманець (орігамі) для подальшої гри в магазин, закладка для улюбленої книги з тканини та ниток, паперовий вітрячок для спостереження за вітром на прогулянці. Як правило на ручній праці виготовляються іграшки, які в подальшому обігруються відразу після ручної праці або  та використовуються в інші дні для сюжетно-рольової гри чи ігор на прогулянці. Це можуть бути і подарунки для друзів чи рідних.

Художня (ручна) праця - це творча робота з різними матеріалами:

  - з тканиною, нитками;

 - з природним матеріалом;

 -  з папером, картоном;

  - з покидьковим і штучним матеріалом.

Такі діяльності  з дітьми можна проводити за наступною схемою:

 

1. МОТИВАЦІЯ - допомога комусь; сюрпризний момент; казковий сюжет; Тут можна загадувати загадки, читати вірші, проводити мотивуючі бесіди.

2. ОБСТЕЖЕННЯ виробу та матеріалу. Тут важлива розповідь вихователя, яка супроводжується показом матеріалу. Діти досліджують форму, звертають увагу на колір, структуру, інші особливості. Тут відбувається демонстрація зразка та його аналіз.

3. ПОКАЗ і ПОЯСНЕННЯ прийомів створення. Важливо спонукати дітей до висловлення пропозицій щодо послідовності виконання завдання, відзначити особливості роботи з даним матеріалом.

4. Важливо зробити пальчикову гімнастику, розминку рук перед роботою.

 

5. Самостійне виготовлення виробу. Вихователь завжди допоможе дитині, підсобить у моментах з якими дитина не справляється. Обов'язково ПОХВАЛА та ПІДБАДЬОРЮВАННЯ!

6. Аналіз готових виробів, обігрування їх за потребою (знайомство двох котиків-орігамі, дарування один одному сувенірів з обов'язковим промовлянням слів побажання тощо.

7. Прибирання робочих місць, інструментів, що залишився.

Ручна праця, це цікаво, корисно і ВАЖЛИВО!





Про траєкторію руху та розвитку професійної компетентності педагога

  Чи потрібно кожному з нас самовдосконалюватись та розвиватися професійно?  Ми часто чуємо поняття: професійний розвиток, траєкторія профес...