Проведення з дітьми пальчикової гімнастики


пам’ятка для вихователів

            Сьогодні кожен педагог, який гармонійно розвиває дошкільників, знає, що в процесі виховання ніяк не обійтися без цікавих форм роботи. Найрізноманітнішим та  найпростішим, доступними і найбільш надійним варіантом була і залишається пальчикова гімнастика.
            Призначення пальчикової гімнастики 
            Суть пальчикової гімнастики складається в обіграванні якої-небудь ситуації за допомогою масажу або гімнастики для пальців. Найчастіше всі історії, які використовуються для пальчикової гімнастики, написані у віршах, вони римовані і дуже подобаються дітям.  Пригадаймо «Сороку-ворону», «Кую, кую чобіток» та інші. Основне призначення пальчикової гімнастики - перемикання уваги і розвиток дрібної моторики, яке здійснюється на початкових етапах шляхом наслідування дій дорослих. Рух пальців рук має тісний взаємозв'язок з мовною функцією, тому правильна координація рухів робить величезний вплив на розвиток мовлення дитини. При супроводі рухів пальців повторенням римованих рядків у дітей формується правильна вимова звуків, удосконалюється пам'ять, виробляється вміння говорити чітко і швидко, погоджуючи мову і рухи.  
            Для розвитку фантазії у малюків можна одягнути на пальчики різні ковпачки або розмалювати подушечки пальців смішними смайликами, обіграти ситуацію. Головне, щоб дітям подобалося і вони отримували максимум користі, а заняття були для них в радість, тому що гармонійний психологічний розвиток - насамперед.
            Основні етапи проведення пальчикової гімнастики 
Підготовчий процес в цьому випадку дуже важливий, і правильна організація завжди буде запорукою успішного виховання. 
1. Насамперед, дорослому перед заняттям слід потренуватися самому, щоб під час заняття все пройшло відмінно. 
2. Перед грою найкраще ознайомити дитину з персонажами, які будуть у ній зустрічатися. Для цього можна використовувати ілюстрації книжок або мультфільми.
3. Дітям від 2-2,5 років  рекомендується виконувати пальчикову гру не як пасивну гімнастику, а повторювати рухи  спільно з дорослим
4. Виконуючи вправи  пальчикової гімнастики у віршованому супроводі, обов'язково витримуйте паузи, грайте голосом і використовуйте можливості міміки на 100%. Це дуже цінують діти. 
5. Спочатку вибирайте кілька невеликих ігор. Вивчивши їх, переходите до наступних, не зациклюйтеся на одних, обов'язково вивчайте нові ігри , поступово ускладнюючи їх і збільшуючи їх тривалість.
6. Виконуючи пальчиковую гімнастику, пам'ятайте, що руки відповідають за різні півкулі мозку. Тому позаймавшись однією рукою, перейдіть до занять на другий, залучаючи з часом в процес обидві. 
7. Пальчикова гімнастика для дітей до 3 років за тривалістю не повинна перевищувати 10-15 хвилин, інакше вони втомляться і втратять інтерес. У день можна проводити 2-3 заняття. 
8. Ніколи не примушуйте дитину силоміць до пальчикової гімнастики і обов'язково намагайтеся з'ясувати справжню причину відмови.

            Правильно організована пальчикова гімнастика для дітей стане цікавим захопленням і корисним дійством, допоможе пробудити фантазію і творчі задатки, стимулювати самостійну мовну діяльність і виступить основою майбутнього естетичного розвитку.

Про траєкторію руху та розвитку професійної компетентності педагога

  Чи потрібно кожному з нас самовдосконалюватись та розвиватися професійно?  Ми часто чуємо поняття: професійний розвиток, траєкторія профес...